Rüzgar türbini kanatları devasa bataryalar olarak kullanılabilir

Rüzgar türbinleri ve güneş panellerinden elde edilen fazla miktardaki yenilenebilir enerjinin ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere depolanması gerekiyor. Şimdi ise İsveçli firma Sinonus, ortaya koydukları yeni bir yöntem sayesinde rüzgar türbinlerinin kanatlarını devasa bataryalar olarak kullanabileceklerini söylüyor.

Türbin kanatları bataryaya dönüşüyor

İsveçli start-up Sinonus, çeşitli nesnelerin, araçların ve binaların karbon fiber yapılarında enerji depolamanın bir yolunu bulmaya öncülük ediyor ve bunun enerji depolamada oyunun kurallarını değiştirebileceğine inanıyor. Bunun nedeni, enerjinin fazladan ağırlık eklemeden depolanabilmesi.

Aynı anda elektrot, iletken ve yük taşıyıcı malzeme olarak görev yapan bu yapısal bataryaları inşa edecek teknoloji ise Chalmers Teknoloji Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından geliştirildi. Bu üniversitenin yan kuruluşu olan Sinonus, ultra hafif karbon fiber malzemeyi kullanarak konsepti ticarileştirmeye çalışıyor. Karbon fiber, günümüzde NASA’nın Mars’a gönderdiği Ingenuity helikopterinden tutun da binalar ve otomobillere kadar neredeyse her alanda kullanılıyor.
Elektrik enerjisinin karbon elyafta depolanması geleneksel lityum-iyon bataryalar kadar verimli olmasa da malzeme yük taşıma kapasitesi için kullanıldığından sistem düzeyinde büyük kazanımlar elde etmek mümkün. Bununla birlikte karbon fiber malzemeler rüzgar türbini kanatlarında da kullanılıyor. Dolayısıyla Sinonus’un çözümü, türbin üzeri enerji depolamayı mümkün kılabilir.

Enerji depolamanın önemi artıyor

Enerji depolamanın önemi her zamankinden daha önemli hale geliyor. G7 grubu ülkeleri kısa süre önce 2030 yılına kadar bugünkü kapasitenin altı katı olan 1,5TW küresel enerji depolama kapasitesinin geliştirilmesini destekleme sözü verdi. Sinonus’un çözümü enerji depolamanın rüzgar türbinleri de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji tesislerine entegre edilebileceğini gösteriyor.

Rüzgar türbinlerinin, özellikle de açık denizdeki kurulumların inşası oldukça maliyetli olabiliyor. Enerji depolamanın sisteme entegre olmasıyla aslında maliyetler de düşürülmüş oluyor. Bu da daha fazla yatırım yapılmasına yol açabilir. Sinonus’un çözümü elbette sadece rüzgar türbinleri için geçerli değil. Bilindiği üzere elektrikli araçlardaki bataryalar oldukça ağırlar. Sinonus, elektrikli araçlardaki karbon fiber gövdeleri de bir oyun olanı olarak görüyor.

Daha Fazla Video

donanimhabercom Instagram Takip Et

Xiaomi’den fütüristik su tabancası

Exadious 2 ay önce

Efsane Türkiye’ye gelse alırım..

E

E_Y_B_H_P_T 2 ay önce

2

O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz. Aynısını küçükken ışıklı ayakkabımda yaşamıştım oradan biliyorum. Ayakkabıma yan bakmaktan düz yürüyemiyordum. Hava atmaktan ziyade o havayı yaşamayı tercih ederim. 7 de olsam 70 de olsam kararım değişmeyecek.

emrahmt 4 ay önce

Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]

garez41 4 ay önce

Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.

Rindaman 5 ay önce

Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..

D

DH Misafiri 6 ay önce

hocam 4x daha iyi direk hs attirir

Mstt.2010 7 ay önce

Über

SUPERSONICQ 7 ay önce

Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x’e de çekebilirsin falan 😀

SupremeMasterr 8 ay önce

Muskun alev tabancası vs bu

ccguven 9 ay önce

2

İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.

rszx247 9 ay önce

Yakında su atan F18 falanda yaparlar 🙂

X

xsw 9 ay önce

1

Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu…

alex59 10 ay önce

2

Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.

Rhodope Thrax 10 ay önce

fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.

RaptorFX 10 ay önce

Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir