Japonya Başbakanı Kişida’dan ABD üsleri mesajı: “Okinawa’daki yük azaltılmalı”

Başbakan Kişida, Okinawa Muharebeleri’nin sona ermesinin 79. yıl dönümünde ada eyaletindeki anma töreninde yaptığı konuşmada, bölgede, patlamamış bombaların imhası ve ölenlerin kalıntıları ile karşılaşılması dahil savaşın acı yüzünün halen hissedildiğini söyledi. Okinawa’da korkunç kara muharebeleri yaşandığını vurgulayan Kişida, savaşın yol açtığı yıkımın tekrarlanmayacağını taahhüt etti.

Kişida, muharebelerin gerçekliği ve barışın kıymetinin gelecek nesillere aktarılmasının halihazırda bölge halkının görevi olduğunu kaydetti. Gelecek yıl savaşın sona ermesinin 80. yıl dönümüne erişileceğini hatırlatan Kişida, bu süre zarfında Okinawa’nın istikrarlı bir kalkınma yaşadığını dile getirdi. Adada halkın, yoğunlaşan askeri üslerden duyduğu rahatsızlığın farkında olduklarını ifade eden Kişida, üs yükünün azaltılması için kararlılık göstereceklerini belirtti.

Japon Başbakan, savaşın sona erdiği dönemden bu yana ülkesinin, istikrarlı bir şekilde barışçıl bir ulus olarak yoluna devam ettiğine işaret etti.

200 BİNİN ÜZERINDE KİŞİ ÖLDÜ

Resmi Kyodo ajansına göre, Okinawa Muharebeleri, Japon ve ABD askerleri arasında savaşın en sert kara muharebeleri olarak kayda geçti. Ada halkının 4’te birinin öldüğü, en şiddetli bölümü Mart-Haziran 1945’e denk gelen muharebelerde sivil ve asker toplamda 200 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Savaşın sona ermesine rağmen ABD’nin hakimiyetinde kalan stratejik önemdeki Okinawa Adası, 1972 yılında Japon egemenliğine bırakıldı.

OKİNAWA ADASI

Japonya yüz ölçümünün yüzde 0,6’sını oluşturan Okinawa, ülke genelindeki ABD askeri tesislerinin toplam arazi alanlarının yüzde 70,6’sına ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin en güneybatısında yer alan ada eyaletine, füze denemelerini artıran Kuzey Kore ile bölgesel nüfuzunu yoğunlaştıran Çin’e karşı stratejik önem atfediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir