Enflasyon Artışı, Memur ve Emekliler İçin Zorlukları Katlayacak

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, geçen ay tüketici fiyatlarının ortalama yüzde 3,16 yükseldiğini, yılın ilk 3 ayındaki enflasyonun ise yüzde 15,05’e ulaştığını hatırlattı. Kahveci, memur maaşlarına bu yılın ilk 6 aylık dönemi için yüzde 15 artış yapıldığını hatırlatarak, açıklanan enflasyon rakamlarının memur ve memur emeklilerinin maaşlarının eridiğini ortaya koyduğunu belirtti.”

VERİLEN ZAMLAR ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ

Son 6 ay içinde yapılan zam oranlarının 3 ay içinde enflasyon karşısında değer kaybetmesi, önümüzdeki maaş zammı sürecine kadar yaşanacak 3 aylık süreçte memur ve emeklilerin zorluklarının artacağına işaret ediyor. Yıllık enflasyonun yüzde 68’leri aştığı ve yakın gelecekte yüzde 80’lere tırmanmasının beklendiği bir ortamda, yüzde 15 maaş zammının kamu çalışanları için ekonomik yıkım anlamına geleceği belirtiliyor.

Kahveci, geçen yıl yürürlüğe giren ve 12 bin 54 liraya ulaşan ilave ek ödemenin emekliliğe sayılmamasından dolayı memur emeklilerinin büyük mağduriyet yaşadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Yükselen enflasyonun hızı, çalışanların alım gücü düşürülerek kesilmeye çalışılırsa daha büyük sosyal sorunlar ortaya çıkacaktır. Enflasyonla mücadele, halkımızın alım gücü düşürülmeden katma değer yaratan üretime geçilerek sağlanmalıdır. Bu nedenle memur ve emeklilerimiz önümüzdeki süreçte daha da artacak enflasyondan korunmalı, alım güçleri artırılmalıdır. Bunu sağlamak için mutlak surette ilave ek ödeme emekli maaşlarına yansıtılmalı, çalışanlara refah payı verilerek, enflasyon farkının maaşlara aylık olarak ödenmesi yoluna gidilmelidir. Bu dakikadan itibaren yetkililerimizin memur ve emekliler üzerinde oluşan ekonomik yaraları sarması en öncelikli konu olmalıdır” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir